CR54NP-470LC
CR54NP-470LC
Part NumberCR54NP-470LC
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseNonstandard
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
CR54NP-470LC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerSumida America Components Inc.
SeriesCR54
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±15%
Current Rating (Amps)720mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)370mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.228" L x 0.209" W (5.80mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max)0.191" (4.85mm)
CR54NP-470LC - Related Products
More >>
CR54NP-470LC Sumida America Components Inc., 47µH Unshielded Wirewound Inductor 720mA 370mOhm Max Nonstandard, CR54 View