CR54NP-5R6MC
CR54NP-5R6MC
Part NumberCR54NP-5R6MC
Detailed Description
CR54NP-5R6MC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1500
ManufacturerSumida America Components Inc.
SeriesCR54
PackagingTape & Reel (TR)
Material - CoreFerrite
Inductance5.6µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)2.48A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)49.4mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test7.96MHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.228" L x 0.209" W (5.80mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max)0.191" (4.85mm)