CR0201AJ/-2R2GAS
CR0201AJ/-2R2GAS
Part NumberCR0201AJ/-2R2GAS
Detailed Description
CR0201AJ/-2R2GAS - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerBourns Inc.
SeriesCR0201A-AS
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Resistance2.2 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient-200/ +600ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.010" (0.26mm)