CR0201AFW-1000GAS
CR0201AFW-1000GAS
Part NumberCR0201AFW-1000GAS
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case0201 (0603 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
CR0201AFW-1000GAS - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package10000
ManufacturerBourns Inc.
SeriesCR0201A-AS
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Resistance100 Ohms
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.010" (0.26mm)