CR0201AFW-1002GAS
CR0201AFW-1002GAS
Part NumberCR0201AFW-1002GAS
Detailed Description
CR0201AFW-1002GAS - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerBourns Inc.
SeriesCR0201A-AS
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Resistance10 kOhms
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Failure Rate-
CR0201AFW-1002GAS - Related Products
More >>
CR0201AFW-1002GAS Bourns Inc., 10 kOhms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film, CR0201A-AS View