CMLE063T-6R8MS
CMLE063T-6R8MS
Part Number CMLE063T-6R8MS
Description FIXED IND 6.8UH 5.5A 28MOHM SMD
Package / Case Nonstandard
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 6.8µH Unshielded Inductor 5.5A 28mOhm Max Nonstandard
Payment Methods
Delivery Services
CMLE063T-6R8MS - Product Attributes
Categories
Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet CMLE063T Datasheet
Standard Package 1000
Manufacturer Delta Electronics/Cyntec
Series CMLE063T
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Active
Type -
Material - Core Metal
Inductance 6.8µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 5.5A
Current - Saturation 6.1A
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 28mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.274" L x 0.260" W (6.95mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)