CFN1206-FX-R020ELF
CFN1206-FX-R020ELF
Part NumberCFN1206-FX-R020ELF
Datasheet
Package / Case1206 (3216 Metric)
Detailed Description
CFN1206-FX-R020ELF - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerBourns Inc.
SeriesCFN
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Resistance20 mOhms
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.035" (0.90mm)