CFN0805-FX-R010ELF
CFN0805-FX-R010ELF
Part NumberCFN0805-FX-R010ELF
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case0805 (2012 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
CFN0805-FX-R010ELF - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerBourns Inc.
SeriesCFN
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Resistance10 mOhms
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.035" (0.90mm)