CFN0805-FX-R020ELF
CFN0805-FX-R020ELF
Part NumberCFN0805-FX-R020ELF
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case0805 (2012 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
CFN0805-FX-R020ELF - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package4000
ManufacturerBourns Inc.
SeriesCFN
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Resistance20 mOhms
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.035" (0.90mm)
Number of Terminations2
Failure Rate-
Base Part NumberCFN0805
CFN0805-FX-R020ELF - Related Products
More >>
CFN0805-FX-R020ELF Bourns Inc., 20 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil, CFN View