CDRR75NP-101MC
CDRR75NP-101MC
Part NumberCDRR75NP-101MC
Detailed Description
CDRR75NP-101MC - Product Attributes
SeriesCDRR
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)830mA
Current - Saturation440mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)315mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.272" L x 0.272" W (6.90mm x 6.90mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)