CDRR105NP-100MC
CDRR105NP-100MC
Part NumberCDRR105NP-100MC
Detailed Description
CDRR105NP-100MC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerSumida America Components Inc.
SeriesCDRR105
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)3A
Current - Saturation2.48A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)47.5mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test1kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
CDRR105NP-100MC - Related Products
More >>
CDRR75NP-101MC Sumida America Components Inc., 100µH Shielded Inductor 830mA 315mOhm Max Nonstandard, CDRR View
CDRR105NP-100MC Sumida America Components Inc., 10µH Shielded Inductor 3A 47.5mOhm Max Nonstandard, CDRR105 View
CDRR75NP-331MC Sumida America Components Inc., 330µH Shielded Inductor 450mA 1.05Ohm Max Nonstandard, CDRR View