CDRH6D38NP-5R0NC
CDRH6D38NP-5R0NC
Part Number CDRH6D38NP-5R0NC
Description FIXED IND 5UH 2.9A 24 MOHM SMD
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 5µH Shielded Inductor 2.9A 24mOhm Max Nonstandard
Payment Methods
Delivery Services
CDRH6D38NP-5R0NC - Product Attributes
Datasheet CDRH6D38 DataSheet
Standard Package 1
Manufacturer Sumida America Components Inc.
Series CDRH6D38
Packaging Cut Tape (CT)
Material - Core Ferrite
Inductance 5µH
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 2.9A
Current - Saturation -
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 24mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test 100kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.264" L x 0.264" W (6.70mm x 6.70mm)
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)