CDRH5D28RHPNP-100MC
CDRH5D28RHPNP-100MC
Part NumberCDRH5D28RHPNP-100MC
Detailed Description
CDRH5D28RHPNP-100MC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerSumida America Components Inc.
SeriesCDRH5D28R/HP
PackagingCut Tape (CT)
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)1.85A
Current - Saturation2.45A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)93mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.236" L x 0.232" W (6.00mm x 5.90mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)