CDRH4D16FB/NP-100MC
CDRH4D16FB/NP-100MC
Part Number CDRH4D16FB/NP-100MC
Description FIXED IND 10UH 1.2A 118 MOHM SMD
Package / Case Nonstandard
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 10µH Shielded Inductor 1.2A 118mOhm Max Nonstandard
Payment Methods
Delivery Services
CDRH4D16FB/NP-100MC - Product Attributes
Categories
Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet CDRH4D16FB Series
Standard Package 1000
Manufacturer Sumida America Components Inc.
Series CDRH4D16FB
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Active
Type -
Material - Core -
Inductance 10µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.2A
Current - Saturation 800mA
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 118mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 100kHz
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)