CDRH3D28NP-6R8NC
CDRH3D28NP-6R8NC
Part NumberCDRH3D28NP-6R8NC
Detailed Description
CDRH3D28NP-6R8NC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerSumida America Components Inc.
SeriesCDRH3D28
PackagingCut Tape (CT)
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±30%
Current Rating (Amps)1.32A
Current - Saturation1.24A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)119mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)