CDR7D28MNNP-1R2NC
CDR7D28MNNP-1R2NC
Part Number CDR7D28MNNP-1R2NC
Description FIXED IND 1.2UH 4.5A 20.5 MOHM
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 1.2µH Shielded Inductor 4.5A 20.5mOhm Max Nonstandard
Payment Methods
Delivery Services
CDR7D28MNNP-1R2NC - Product Attributes
Datasheet CDR7D28MN
Standard Package 1
Manufacturer Sumida America Components Inc.
Series CDR7D28MN
Packaging Cut Tape (CT)
Material - Core Ferrite
Inductance 1.2µH
Tolerance ±25%
Current Rating (Amps) 4.5A
Current - Saturation 5.9A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 20.5mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 100kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)