CDMC6D28NP-4R7MC
CDMC6D28NP-4R7MC
Part NumberCDMC6D28NP-4R7MC
Detailed Description
CDMC6D28NP-4R7MC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1000
ManufacturerSumida America Components Inc.
SeriesCDMC6D28
PackagingTape & Reel (TR)
Material - CoreMetal Composite
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)3.7A
Current - Saturation4.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)46.4mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test1MHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.285" L x 0.256" W (7.25mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)