CDMC6D28NP-1R0MC
CDMC6D28NP-1R0MC
Part NumberCDMC6D28NP-1R0MC
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseNonstandard
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
CDMC6D28NP-1R0MC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1000
ManufacturerSumida America Components Inc.
SeriesCDMC6D28
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Type-
Material - CoreMetal Composite
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)9.5A
Current - Saturation8.8A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)8.8mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.285" L x 0.256" W (7.25mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)