CDMC6D28NP-2R2MC
CDMC6D28NP-2R2MC
Part NumberCDMC6D28NP-2R2MC
Detailed Description
CDMC6D28NP-2R2MC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerSumida America Components Inc.
SeriesCDMC6D28
PackagingCut Tape (CT)
Material - CoreMetal Composite
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)6A
Current - Saturation6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)19.3mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test1MHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.285" L x 0.256" W (7.25mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
CDMC6D28NP-2R2MC - Related Products
More >>
CDMC6D28NP-2R2MC Sumida America Components Inc., 2.2µH Shielded Inductor 6A 19.3mOhm Max Nonstandard, CDMC6D28 View