B78108S1183K000
B78108S1183K000
Part NumberB78108S1183K000
Detailed Description
B78108S1183K000 - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerEPCOS (TDK)
SeriesBC
PackagingCut Tape (CT)
Material - CoreFerrite
Inductance18µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)580mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)670mOhm Max
Q @ Freq60 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant17MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.362" L (4.00mm x 9.20mm)