125CDMCCDS-8R2MC
125CDMCCDS-8R2MC
Part Number125CDMCCDS-8R2MC
Detailed Description
125CDMCCDS-8R2MC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerSumida America Components Inc.
Series125CDMCC/DS
PackagingTape & Reel (TR)
Material - CoreMetal
Inductance8.2µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)10A
Current - Saturation15A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)19mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.530" L x 0.496" W (13.45mm x 12.60mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)