101X18W104MV4E
101X18W104MV4E
Part Number101X18W104MV4E
Datasheet
Package / Case1206 (3216 Metric)
Detailed Description
101X18W104MV4E - Product Attributes
Categories Capacitors / Ceramic Capacitors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerJohanson Dielectrics Inc.
SeriesX2Y®
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Size / Dimension0.124" L x 0.063" W (3.15mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)