CX0603MRX7R0BB152
CX0603MRX7R0BB152
Part Number CX0603MRX7R0BB152
Manufacturer Yageo
Description CAP CER 1500PF 100V X7R 0603
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 1500pF ±20% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
CX0603MRX7R0BB152 - Product Attributes
Datasheet EMI Filter X2Y Series
Standard Package 1
Manufacturer Yageo
Series X2Y®
Packaging Cut Tape (CT)
Part Status Active
Capacitance 1500pF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Size / Dimension 0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.030" (0.75mm)