CX1210MKX7R7BB105
CX1210MKX7R7BB105
Part NumberCX1210MKX7R7BB105
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case1210 (3225 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
CX1210MKX7R7BB105 - Product Attributes
Categories Capacitors / Ceramic Capacitors
Datasheet
Standard Package2000
ManufacturerYageo
SeriesX2Y®
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesLow ESL (X2Y)
Ratings-
ApplicationsBypass, Decoupling
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)