CX0805MRX7R8BB223
CX0805MRX7R8BB223
Part NumberCX0805MRX7R8BB223
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case0805 (2012 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
CX0805MRX7R8BB223 - Product Attributes
Categories Capacitors / Ceramic Capacitors
Datasheet
Standard Package4000
ManufacturerYageo
SeriesX2Y®
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Capacitance0.022µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesLow ESL (X2Y)
Ratings-
ApplicationsBypass, Decoupling
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)