0805CS-241EJTS
0805CS-241EJTS
Part Number0805CS-241EJTS
Detailed Description
0805CS-241EJTS - Product Attributes
Material - CoreCeramic
Inductance240nH
Tolerance±5%
Current Rating (Amps)350mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1Ohm
Q @ Freq44 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant690MHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100MHz
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.090" L x 0.071" W (2.29mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)