0805CS-152EJTS
0805CS-152EJTS
Part Number 0805CS-152EJTS
Description CHIP INDUCTOR 1500NH5% 170MA 2.5
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 1.5µH Unshielded Wirewound Inductor 170mA 2.5Ohm 0805 (2012 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
0805CS-152EJTS - Product Attributes
Datasheet 0805CS Series Datasheet
Standard Package 1
Manufacturer Delta Electronics/Components
Series 0805CS
Packaging Cut Tape (CT)
Material - Core Ceramic
Inductance 1.5µH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 170mA
Current - Saturation -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 2.5Ohm
Q @ Freq 16 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant 100MHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 7.96MHz
Supplier Device Package 0805
Size / Dimension 0.090" L x 0.071" W (2.29mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max) 0.061" (1.55mm)