0630CDMCDDS-6R8MC
0630CDMCDDS-6R8MC
Part Number0630CDMCDDS-6R8MC
Detailed Description
0630CDMCDDS-6R8MC - Product Attributes
Material - CoreMetal
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)5A
Current - Saturation6.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)48mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)