0530CDMCCDS-6R8MC
0530CDMCCDS-6R8MC
Part Number 0530CDMCCDS-6R8MC
Description FIXED IND 6.8UH 3.3A 90 MOHM
Package / Case Nonstandard
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 6.8µH Shielded Molded Inductor 3.3A 90mOhm Max Nonstandard
Payment Methods
Delivery Services
0530CDMCCDS-6R8MC - Product Attributes
Categories
Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet 0530CDMCCDS Datasheet
Standard Package 1
Manufacturer Sumida America Components Inc.
Series 0530CDMC/DS
Packaging Cut Tape (CT)
Part Status Active
Type Molded
Material - Core Metal
Inductance 6.8µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 3.3A
Current - Saturation 4.5A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 90mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100kHz
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package SMD
Size / Dimension 0.213" L x 0.205" W (5.40mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)