0630CDMCCDS-4R7MC
0630CDMCCDS-4R7MC
Part Number0630CDMCCDS-4R7MC
Detailed Description
0630CDMCCDS-4R7MC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerSumida America Components Inc.
Series0630CDMC/DS
PackagingCut Tape (CT)
Material - CoreMetal
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)6.3A
Current - Saturation6.8A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)33mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)