0415CDMCCDS-6R8MC
0415CDMCCDS-6R8MC
Part Number0415CDMCCDS-6R8MC
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseNonstandard
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
0415CDMCCDS-6R8MC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package3000
ManufacturerSumida America Components Inc.
Series0415CDMCC/DS
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeMolded
Material - CoreMetal
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)2.1A
Current - Saturation2.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)206.4mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.173" L x 0.165" W (4.40mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)