0410CDMCCDS-1R0MC
0410CDMCCDS-1R0MC
Part Number 0410CDMCCDS-1R0MC
Description FIXED IND 1UH 3.7A 56MOHM SMD
Package / Case Nonstandard
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 1µH Shielded Molded Inductor 3.7A 56mOhm Max Nonstandard
Payment Methods
Delivery Services
0410CDMCCDS-1R0MC - Product Attributes
Categories
Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet 0410CDMCC/DS Datasheet
Standard Package 1
Manufacturer Sumida America Components Inc.
Series 0410CDMCC/DS
Packaging Cut Tape (CT)
Part Status Active
Type Molded
Material - Core Metal
Inductance 1µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 3.7A
Current - Saturation 4.1A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 56mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package SMD
Size / Dimension 0.173" L x 0.165" W (4.40mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)