0618CDMCCDS-1R0MC
0618CDMCCDS-1R0MC
Part Number0618CDMCCDS-1R0MC
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseNonstandard
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
0618CDMCCDS-1R0MC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerSumida America Components Inc.
Series0618CDMC/DS
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
TypeMolded
Material - CoreMetal
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)8.3A
Current - Saturation14.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)16mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)