0630CDMCCDS-5R6MC
0630CDMCCDS-5R6MC
Part Number 0630CDMCCDS-5R6MC
Description FIXED IND 5.6UH 5.2A 43MOHM SMD
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 5.6µH Shielded Molded Inductor 5.2A 43mOhm Max Nonstandard
Payment Methods
Delivery Services
0630CDMCCDS-5R6MC - Product Attributes
Datasheet 0630CDMCDDS Datasheet
Standard Package 1500
Manufacturer Sumida America Components Inc.
Series 0630CDMCC/DS
Packaging Tape & Reel (TR)
Material - Core Metal
Inductance 5.6µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 5.2A
Current - Saturation 5.5A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 43mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100kHz
Features -
Supplier Device Package SMD
Size / Dimension 0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)