026TB32R502B1A1
026TB32R502B1A1
Part Number026TB32R502B1A1
Detailed Description
026TB32R502B1A1 - Product Attributes
Part StatusActive
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±20%
Power (Watts)5W
Built in SwitchNone
Actuator TypeRound
Actuator Length1.000" (25.40mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Size - BodyRound - 0.937" Dia x 0.469" H (23.80mm x 11.90mm)
026TB32R502B1A1 - Related Products
More >>
026TB32R502B1A1 CTS Electrocomponents, 5k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Wirewound 5W Solder Lug, 026 View