026TB32R501B1B1
026TB32R501B1B1
Part Number026TB32R501B1B1
Detailed Description
026TB32R501B1B1 - Product Attributes
Part StatusActive
Resistance (Ohms)500
Tolerance±20%
Power (Watts)5W
Built in SwitchRotary, SPST
Actuator TypeRound
Actuator Length1.000" (25.40mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Size - BodyRound - 0.937" Dia x 0.469" H (23.80mm x 11.90mm)
026TB32R501B1B1 - Related Products
More >>
026TB32R501B1B1 CTS Electrocomponents, 500 Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer Rotary, SPST 1 Turn Wirewound 5W Solder Lug, 026 View