026TB32R253B1B1
026TB32R253B1B1
Part Number026TB32R253B1B1
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
026TB32R253B1B1 - Product Attributes
Categories Potentiometers, Variable Resistors / Rotary Potentiometers, Rheostats
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerCTS Electrocomponents
Series026
PackagingBulk
Part StatusActive
Resistance (Ohms)25k
Tolerance±20%
Power (Watts)5W
Built in SwitchRotary, SPST
Number of Turns1
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Temperature Coefficient-
Rotation300°
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeRound
Actuator Length1.000" (25.40mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Size - BodyRound - 0.937" Dia x 0.469" H (23.80mm x 11.90mm)