USF370-10.0M-0.1%-5PPM
USF370-10.0M-0.1%-5PPM
Part NumberUSF370-10.0M-0.1%-5PPM
Datasheet
Package / CaseRadial
Detailed Description
USF370-10.0M-0.1%-5PPM - Product Attributes
Categories Resistors / Through Hole Resistors
Datasheet
Standard Package50
ManufacturerCaddock Electronics Inc.
Part StatusActive
Resistance10 MOhms
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.500" L x 0.075" W (38.10mm x 1.91mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.21mm)
Number of Terminations2
Failure Rate-
USF370-10.0M-0.1%-5PPM - Related Products