USF1V330MDD1TD
USF1V330MDD1TD
Part NumberUSF1V330MDD1TD
Datasheet
Package / CaseRadial, Can
Detailed Description
USF1V330MDD1TD - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package1000
ManufacturerNichicon
SeriesUSF
PackagingTape & Box (TB)
Part StatusActive
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency100mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency200mA @ 100kHz
Impedance500 mOhms
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
USF1V330MDD1TD - Related Products
More >>
USF1V330MDD1TD Nichicon, 33µF 35V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C, USF View