SDEM25201T-1R5MS
SDEM25201T-1R5MS
Part NumberSDEM25201T-1R5MS
Detailed Description
SDEM25201T-1R5MS - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package2000
ManufacturerDelta Electronics/Cyntec
SeriesSDEM25201T
PackagingTape & Reel (TR)
Material - CoreMetal
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)2.5A
Current - Saturation2.8A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test1MHz
Supplier Device Package1008
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)