SDEM20161T-6R8MS
SDEM20161T-6R8MS
Part NumberSDEM20161T-6R8MS
Datasheet
Package / Case0806 (2016 Metric)
Detailed Description
SDEM20161T-6R8MS - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package2000
ManufacturerDelta Electronics/Cyntec
SeriesSDEM20161T
PackagingTape & Reel (TR)
Material - CoreMetal
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)800mA
Current - Saturation1.05A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)639mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test1MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package0806
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)