RN242-1-02-33M
RN242-1-02-33M
Part NumberRN242-1-02-33M
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseVertical, 4 PC Pin
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
RN242-1-02-33M - Product Attributes
Categories Filters / Common Mode Chokes
Datasheet
Standard Package300
ManufacturerSchaffner EMC Inc.
SeriesRN
PackagingTray
Part StatusActive
Filter TypePower Line
Number of Lines2
Inductance @ Frequency33mH @ 10kHz
Current Rating (Max)1A
DC Resistance (DCR) (Max)810mOhm (Typ)
Voltage Rating - DC-
Voltage Rating - AC300V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Ratings-
ApprovalsENEC, UR, VDE
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension1.220" L x 0.709" W (31.00mm x 18.00mm)
Height (Max)1.362" (34.60mm)