PT15NH05-103A2020-S
PT15NH05-103A2020-S
Part NumberPT15NH05-103A2020-S
Detailed Description
PT15NH05-103A2020-S - Product Attributes
Part StatusActive
Resistance10 kOhms
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Number of Turns1
Adjustment TypeSide Adjustment
Termination StylePC Pins
Size / DimensionRound - 0.591" Dia x 0.689" H (15.00mm x 17.50mm)