PT15GV02-502A1010-S
PT15GV02-502A1010-S
Part NumberPT15GV02-502A1010-S
Detailed Description
PT15GV02-502A1010-S - Product Attributes
Categories Potentiometers, Variable Resistors / Trimmer Potentiometers
Datasheet
Standard Package400
ManufacturerAmphenol Piher Sensing Systems
SeriesPT15
Packaging-
Part StatusActive
Resistance5 kOhms
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Termination StylePC Pins
Size / DimensionRound - 0.591" Dia x 0.276" H (15.00mm x 7.00mm)