PT15GV12-104A2020-PM-S
PT15GV12-104A2020-PM-S
Part NumberPT15GV12-104A2020-PM-S
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
PT15GV12-104A2020-PM-S - Product Attributes
Categories Potentiometers, Variable Resistors / Trimmer Potentiometers
Datasheet
Standard Package400
ManufacturerAmphenol Piher Sensing Systems
SeriesPT15
Packaging-
Part StatusActive
Resistance100 kOhms
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Number of Turns1
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pins
Size / DimensionRound - 0.591" Dia x 0.335" H (15.00mm x 8.50mm)