PSMN4R5-40BS,118
PSMN4R5-40BS,118
Part NumberPSMN4R5-40BS,118
Datasheet
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Detailed Description
PSMN4R5-40BS,118 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Datasheet
Standard Package800
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs4.5mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs42.3nC @ 10V
Vgs (Max)±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds2683pF @ 20V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)148W (Tc)
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)