PSMN2R0-60PS,127
PSMN2R0-60PS,127
Part NumberPSMN2R0-60PS,127
Datasheet
Package / CaseTO-220-3
Detailed Description
PSMN2R0-60PS,127 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Datasheet
Standard Package50
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingTube
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs2.2mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs137nC @ 10V
Vgs (Max)±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds9997pF @ 30V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)338W (Tc)
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)