IXTY01N100D
IXTY01N100D
Part NumberIXTY01N100D
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
IXTY01N100D - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Datasheet
Standard Package70
ManufacturerIXYS
Series-
PackagingTube
Part StatusActive
FET TypeN-Channel
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)1000V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C100mA (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)-
Rds On (Max) @ Id, Vgs110Ohm @ 50mA, 0V
Vgs(th) (Max) @ Id-
Vgs (Max)±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds120pF @ 25V
FET FeatureDepletion Mode
Power Dissipation (Max)1.1W (Ta), 25W (Tc)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)