PSMN017-80PS,127
PSMN017-80PS,127
Part NumberPSMN017-80PS,127
Datasheet
Package / CaseTO-220-3
Detailed Description
PSMN017-80PS,127 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Datasheet
Standard Package50
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingTube
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)80V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C50A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs17mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs26nC @ 10V
Vgs (Max)±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds1573pF @ 40V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)103W (Tc)
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)