PS6MV55-104A3030
PS6MV55-104A3030
Part NumberPS6MV55-104A3030
Detailed Description
PS6MV55-104A3030 - Product Attributes
Categories Potentiometers, Variable Resistors / Trimmer Potentiometers
Datasheet
Standard Package1000
ManufacturerAmphenol Piher Sensing Systems
SeriesPS6
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Resistance100 kOhms
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Tolerance±30%
Temperature Coefficient±1500ppm/°C
Number of Turns1
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRound - 0.248" Dia x 0.173" H (6.30mm x 4.40mm)